Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, aktyviai siekiama skatinti elektromobilių naudojimą. Tai daroma siekiant mažinti taršą, priklausomybę nuo iškastinio kuro ir kurti tvaresnę transporto sistemą. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindines priemones, kuriomis valstybės skatina elektromobilių populiarumą.
Kodėl skatinama įsigyti elektromobilius?
Elektromobiliai neturi išmetamųjų dujų, todėl tiesiogiai prisideda prie oro kokybės gerinimo ir kovos su klimato kaita. Kadangi vis daugiau žmonių stengiasi gyventi tvariai, žinoma, kad šis privalumas yra svarbus. Taip pat elektromobiliai yra kur kas tylesni už tradicinius vidaus degimo variklius varomus automobilius, todėl pagerina gyvenimo kokybę miestų gyventojams.
Galiausiai, kuo daugiau elektromobilių bus naudojama – tuo mažesnė bus priklausomybė nuo importuojamo naftos. Tiesa, net ir pačios geriausios transporto priemonės kartais genda tuomet, kol to labiausiai nereikia. Tuomet išeitimi tampa pagalba kelyje Zarasuose. Svarbiausia, kad ji teikiama visą parą, tad išeitis – visada yra.
Valstybės skatinamos priemonės
Valstybė taip pat skatina tautiečius rinktis tvaresnes transporto priemones, kurios leidžia ne tik gyventi patogiai, tačiau ir ekologiškai.
Dažniausiai pasitaikančios valstybės skatinamos priemonės elektromobiliams įsigyti:
- Įsigijimo subsidijos. Tai tiesioginė finansinė parama, kuri sumažina elektromobilio įsigijimo kainą.
- Elektromobiliams dažnai taikomi mažesni registracijos mokesčiai, akcizai ir kiti mokesčiai.
- Daugelis miestų ir įmonių siūlo nemokamą arba pigesnį elektromobilių įkrovimą viešose stotelėse.
- Elektromobiliai dažnai atleidžiami nuo kelių mokesčių arba jiems taikomos mažesnės tarifai.
- Elektromobiliams gali būti suteikiamos tam tikros privilegijos eisme, pavyzdžiui, galimybė parkuotis specialiose vietose.
Elektromobilių įsigijimo skatinimas viešajam sektoriui
Nuo 2023 m. rugpjūčio 14 d. šalies viešieji juridiniai asmenys gali teikti paraiškas dėl kompensacijų už įsigytus grynuosius elektromobilius. Lėšos jiems yra skiriamos iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF). 2023-2026 m. laikotarpiui numatyta 38 mln. Eur.
Kompensacijos yra skiriamos viešiesiems ir juridiniams asmenims, įsigijusiems elektra arba vandeniliu varomą M1 arba N1 klasės transporto priemonę ir tapusiems transporto priemonės valdytoju. Kompensacijos dydis – 5 tūkst. eurų už kiekvieną įsigytą naują bei 2,5 tūkst. eurų už kiekvieną įsigytą naudotą transporto priemonę.
Paraiškas gali teikti viešieji juridiniai asmenys (nevykdantys ekonominės veiklos ir nesiekiantys naudos sau). Paraiškas priima Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) iki 2026 m. kovo 30 d. arba kol užteks lėšų.
Elektromobilių įsigijimo skatinimas fiziniams ir juridiniams asmenims
Nuo 2022 m. birželio 2 d. šalies gyventojai ir įmonės jau gali teikti paraiškas dėl kompensacijų už įsigytus grynuosius elektromobilius, lėšos jiems yra skiriamos iš Modernizavimo fondo. 2022-2026 m. laikotarpiui numatyta 50 mln. Eur.
Fiziniai asmenys gali teikti paraišką kompensacijai už įsigytą naują (iki 6 mėn.) arba naudotą (iki 4 metų) lengvąjį grynąjį elektromobilį. Įsigijusiems naują transporto priemonę bus skiriama 5 tūkst. eurų, įsigijusiems naudotą elektromobilį – 2,5 tūkst. eurų kompensacija. Teikiant paraišką turės būti nurodyta, kad su kompensacija įsigytas elektromobilis nebus naudojamas ūkinei ar komercinei veiklai.
Juridiniai asmenys ir fiziniai asmenys, vykdantys ūkinę ar komercinę veiklą, gali teikti paraišką kompensacijai už įsigytą naują (iki 6 mėn.) lengvąjį grynąjį elektromobilį. Kompensacijos suma – 4 tūkst. eurų.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad šios priemonės ir jų sąlygos gali keistis, todėl tikslią informaciją apie galiojančias programas rekomenduojama pasitikrinti oficialiose valstybės institucijų svetainėse arba pasitarti su elektromobilių pardavėjais.